Kulventil 12V vitGELB® dräneringssystem
Produktbeskrivning
Öppnar, stänger och tömmer vattenkretsar bekvämt. Detta kan uppnås tillförlitligt på lång sikt tack vare en unik kombination av olika patenterade specialfunktioner.
Ventilhus med högpresterande drivning. Lämplig för rör från GrauGELB 40 mm rörkopplingssystem. För snabb insticksinstallation med dubbelt O-ringsrörspluggsystem.
Automatiskt låsningsfritt bromssystem DBGM reg.: Motorn stängs automatiskt av efter 3 misslyckade försök att stänga den, vilket skyddar den från överhettning eller skador.
Högpresterande drivning DBGM reg.: En kraftfull servomotor speciellt utvecklad för kraven driver öppnings- och stängningsmekanismen med 7 Nm via en specialväxel.
Repeaterlås DBGM reg.: En sensor känner av hinder vid stängning och stoppar automatiskt frekvensomriktaren. Systemet öppnar sedan automatiskt helt igen och stänger igen med fart.
Hög utloppsprestanda DBGM reg.: Flödet är optimerat på många sätt. Form (flytande och mjuka övergångar), öppning (klar bredd) och material (ytkvalitet särskilt slät) leder till hög flödeshastighet.
Manuell nöddrift: Systemet kan manövreras manuellt i en nödsituation (t.ex. strömavbrott). Tips: För att göra detta, dra ut den lilla ratten och vrid den.
Fjärrstyrbar: lätt att kontrollera och miljövänlig. Ventilerna ansluts med en omkopplare så att drift endast är möjlig när motorn är avstängd.
Materialegenskaper:
- kemiskt resistent
- varmvattenbeständig
- lämplig för dricksvatten
- okänslig för avloppsvatten och smutsigt vatten
- smak- och luktfri
Flöde 855 mm²
| Gtin | 4250009416449 |
| Färg | grå |
| Text 2 | Flöde: 855 mm² |
| Material | plast |
| Leverantör | Lilie |
| Nominell Ström | 10 A |
| Mått Höjd | 137 |
| Dimensioner Bredd | 74 |
| Mått Längd | 118 |
| Nominell Spänning | 12 V |
| Nettovikt | 550 g |
| Bruttovikt | 600 g |
| Vattenanslutning | ø 40 mm | Flöde: 855 mm² |
| Katalogkategori | 07 vatten |
| Tillverkarens Nummer | 24361 |
| Förpackningsstorlek Största Storlek | 16,5 cm |
| Förpackningsstorlek Minsta Storlek | 9 cm |
| Förpackningsstorlek Medium Storlek | 13 cm |
| Artikelnummer Från Leverantören | 24361 |